Analiza układu sterowania SIL/PL/HAZOP

analiza-układu-sterowania

Zajmujemy się profesjonalną analizą układu sterowania zgodnie z normą EN ISO 13849-1 i EN ISO 13849-2. W naszej pracy opieramy się na przepisach krajowych oraz aktach normalizacyjnych, które stanowią wyznacznik sporządzanych ekspertyz i dokumentów. Dodatkowo wyróżnia nas duża wiedza, profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu bezpieczeństwo naszych klientów pozostaje na najwyższym poziomie. Porozmawiajmy o możliwościach współpracy!

Poproś o przeprowadzenie analizy układu sterowania

Zależy Ci, aby dowiedzieć się, jak przebiega analiza układu sterowania z naszą pomocą? A może już dziś chciałbyś omówić warunki współpracy? 
Zadzwoń pod numer: +48 690 025 027 lub skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego!

Jak wygląda Analiza układu sterowania?

Analiza układu sterowania musi zostać wykonana zgodnie z obowiązującą w Polsce dyrektywą maszynową  2006/42/WE. Aktualnie obowiązująca dyrektywa stosowana jest od 29 grudnia 2009 r. Wprowadzona została w ramach ujednolicenia przepisów bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w zakładach, w ramach całej wspólnoty unijnej. Przepis ten obejmuje wymagania techniczne i produkcyjne oraz z zakresu bezpieczeństwa dla maszyn, tzw. maszyn nieukończonych a także produktów, które zostały określone jako maszyny, czyli m.in. wyposażenie wymienne, elementy bezpieczeństwa, osprzęt do podnoszenia, łańcuchy, liny i pasy, odłączalne urządzenia do mechanicznego przenoszenia napędu. Wszystkie te elementy podlegają ekspertyzie i ocenie w dokumencie jakim jest analiza układu sterowania.

W czasie przeprowadzania analizy i ekspertyzy oprócz uwzględnienia norm krajowych i europejskich bierzemy także pod uwagę zawarte w europejskiej dyrektywie wymagania:

      formalne, czyli np. związane z zakresem dokumentacji, procedurami czy deklaracjami zgodności,

      merytoryczne, ściśle wynikające z wymagań technicznych i nazywane również wymaganiami zasadniczymi.

Układy zasilania i sterowania stanowią kluczowy element maszyn, dlatego też około 20% wymagań zasadniczych dotyczy właśnie tych elementów urządzeń.

 

Akty normalizacyjne dotyczące przeprowadzenia analizy układu sterowania

Norma EN ISO 13849-1 Bezpieczeństwo maszyn – Elementy systemów sterowania związane z bezpieczeństwem – Część 1: Ogólne zasady projektowania

Norma EN ISO 13849-2 Bezpieczeństwo maszyn – Elementy systemów sterowania związane z bezpieczeństwem – Część 2: Walidacja