Oferta

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW)

Czy jesteś gotów do ochrony swojego biznesu przed ryzykiem wybuchu? Z naszą ekspertyzą w dokumentach zabezpieczenia przed wybuchem (DZWP) oferujemy kompleksową ochronę i planowanie, które zabezpieczą Twoją działalność i zapewnią Ci spokój. Daj nam zapewnić bezpieczeństwo Twojego przedsiębiorstwa, zabezpieczając Cię przed nieprzewidywalnymi skutkami potencjalnego wybuchu. Skontaktuj się z nami już dzisiaj i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem- czym właściwie jest i kiedy należy go sporządzić?

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem, bywa nazywany również  dokumentem ochrony przeciwwybuchowej. Jego głównym zadaniem jest udostępnienie przeglądu wyników Oceny Ryzyka Wybuchu i wynikających z tej oceny technicznymi i organizacyjnymi środkami ochronnymi odnoszącymi się do instalacji i jej środowiska pracy. Oznacza to, że w dokumencie zabezpieczenia przed wybuchem powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • wykaz przestrzeni zagrożonych wybuchem wraz z ich klasyfikacją na strefy,
 • informacje o przeprowadzeniu oceny ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej,
 • opis zastosowanych środków ochrony przed skutkami wybuchu oraz zasady prowadzenia prac w przestrzeniach narażonych na wybuch.

Tym samym dokument zabezpieczenia przed wybuchem jest najbardziej kompletnym i pełnym opisem zagrożeń wybuchem w danym miejscu a także spisem zasad i działań, które są podejmowane aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwwybuchowe instalacji. Świadczą o tym przepisy polskiego prawa i dyrektywy ATEX USER.

Dokument zagrożenia przed wybuchem – rozporządzenie

Obowiązek opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. Nr 138 z 2010 r., poz. 931). Sporządzenie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem jest formalnym potwierdzeniem bezpieczeństwa danego miejsca w zakresie zagrożenia wybuchem. Dokument zabezpieczenia przed wybuchem jest niezbędny przed udostępnieniem miejsca, w którym zachodzi lub może zachodzić możliwość wystąpienia atmosfery wybuchowej.

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem rozporządzenie musi zostać sporządzony również w miejscach pracy, w których aby uniknąć występowania atmosfery wybuchowej stosuje się środki bezpieczeństw, np. wentylację rozrzedzającą atmosferę wybuchową.

Dokument zabezpieczenia przed wybuchem powinien obrazować stan faktyczny obiektu. Z tego właśnie powodu aktualizacja dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem jest niezbędne gdy w pomieszczeniach nastąpią zmiany urządzeń, rodzajów stosowanych substancji czy nawet samej organizacji pracy.

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń pod numer +48 690 025 027 lub napisz maila na adres biuro@atex-doradztwo.pl *Ofertę otrzymasz w ciągu maksymalnie 24h.

W czym pomagamy w związku z DZPW?

Nasza firma w ramach swojej działalności oferuje:

 • opracowanie Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem (łącznie z wyznaczeniem stref zagrożenia wybuchem) dla instalacji procesowych, zakładów przemysłowych oraz obiektów, w obszarze których występują pyłowe, gazowe i/lub hybrydowe atmosfery wybuchowe,
 • aktualizację Dokumentu Zabezpieczenia Przed Wybuchem po wprowadzeniu zmian mających znaczący wpływ na bezpieczeństwo wybuchowe.

Zaufali nam

Klienci o nas

5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
Usługi tej firmy są zawsze realizowane na czas i z najwyższą starannością, co sprawia, że każdy klient czuje się wyjątkowo.
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
Profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta to znaki rozpoznawcze Pana Andrzeja, dzięki czemu współpraca z firmą Atex Doradztwo to czysta przyjemność.
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
Elastyczność i szeroka oferta usług tego przedsiębiorstwa gwarantują zadowolenie nawet najbardziej wymagających klientów. Polecam!!!

DZPW – co powinien zawierać?

Zawartość dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW) jest regulowana przepisami. Określone są elementy obowiązkowe, jakie muszą znaleźć się w opracowaniu. Należą do nich:

 • wykaz przestrzeni zagrożonych wybuchem wraz z ich klasyfikacją na strefy.
 • opis środków ochronnych, które zostaną podjęte w celu spełnienia wymagań określonych w dyrektywie ATEX USER oraz ograniczenia szkodliwych skutków wybuchu.
 • zasady stosowania środków ochronnych oraz koordynacji stosowania tych środków dla wszystkich osób wykonujących pracę łącznie z podwykonawcami.
 • terminy dokonywania przeglądu stosowanych środków ochronnych.
 • oświadczenie pracodawcy zapewniające, że:
  • została dokonana ocena ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej.
  • miejsca pracy, urządzenia, a także urządzenia ostrzegawcze są zaprojektowane, używane i konserwowane w sposób zapewniający bezpieczne i właściwe ich funkcjonowanie.
  • urządzenia spełniają wymagania przewidziane w przepisach dotyczących minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Jako profesjonaliści z zakresu tworzenia dokumentów opartych o dyrektywę ATEX, również dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem dbamy aby były one kompletne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Współpraca z Atex Doradztwo to zawsze gwarancja zadowolenia i najwyższej jakości usług., a przede wszystkim bezpieczeństwa swojego i pracowników.

Przepisy dotyczące sporządzenia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem

Jak już wspomnieliśmy dokument zabezpieczenia przed wybuchem sporządzony zostaje w oparciu o Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. 2010 nr 138 poz. 931, § 7.1.). Rozporządzenie to jasno określa wymogi względem pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w miejscu pracy. Tym samym na pracodawcę zostaje nałożony obowiązek sporządzenia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem w oparciu o ocenę ryzyka. Czynności te powinny zostać dopełnione przed udostępnieniem miejsca pracy osobom trzecim, również pracownikom.

Aby mieć pewność, że wszystkie czynności określone w przepisach zostały wykonane zgodnie z normami, warto zlecić zadanie wykonania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem fachowej, profesjonalnej firmie świadczącej usługi z tego zakresu. Firma Atex Doradztwo jest liderem w tej dziedzinie.

Posiadamy ponad 12 lat doświadczenia w przemyśle

Bezpieczeństwo w strefach zagrożonych wybuchem

100%

pozytywnych opinii

235+

zrealizowanych projektów

200+

zadowolonych klientów

Adres

ul Piltza 44/95
30-392 Kraków